O Frankofonii

 

Mezinárodní organizace Frankofonie

Termín frankofonie se poprvé objevil kolem roku 1880, kdy ho použil francouzský zeměpisec Onesime Reclus pro označení osob a zemí, v nichž se mluví francouzsky. Dnes hovoříme o frankofonii s malým « f » v souvislosti s osobami hovořícími francouzsky a o Frankofonii s velkým « F » jako o institucionálním celku, který se zabývá vztahy mezi frankofonními zeměmi. V tomto směru se nejvíce prosazují aktivity Mezinárodní organizace Frankofonie (OIF).

Frankofonie zahrnuje především všechny ženy a muže, kteří sdílí společný jazyk, francouzštinu. Podle posledních údajů pocházejících z l’Observatoire de la langue française z roku 2018 žije na světě 300 milionů francouzsky hovořících osob, žijících na pěti kontinentech.

Od roku 1970, kdy vznikla původní Agentura pro kulturní a technickou spolupráci (ACCT), tedy dnešní Mezinárodní organizace Frankofonie (OIF), zajišťuje tato organizace podporu francouzského jazyka a spolupráci mezi 88 členskými a státy a vládami.

Hlavní cíle Mezinárodní Organizace Frankofonie jsou zapsány v Chartě, jež byla přijata v roce 1997 na summitu v Hanoji (Vietnam) a revidovaná na ministerské konferenci v roce 2005 v Antananarivo (Madagaskar). V centru organizace stojí postava Generální tajemnice Frankofonie, paní Louise Mushikiwabo, kterou zvolily hlavy států a vlád během XVII. Summitu frankofonie v Jerevanu v roce 2018. Příští summit se bude konat v roce 2020 v Tunisku, v roce padesátého výročí Mezinárodní organizace La Francophonie.

Et en plus, je parle français !

Kampaň « Et en plus, je parle français » byla zahájena Francouzským institutem v Paříži, Ministerstvem Evropy a zahraničních věcí, Mezinárodní organizací Frankofonie a Nadací Francouzských aliancí. Kampaň byla převzata v mnohých zemí světa a vždy se snažila vyvrátit tradiční obraz francouzštiny tím, že představila rozmanité profily frankofonních osob dané země s rozmanitými profesemi.
 

Francouzský jazyk, oblíbený pro svou melodičnost a často spojovaný zejména se světem umění a kultury, je nicméně rovněž jazykem zaměstnání, obchodu, inovace, digitálního světa a médií.

Naše kampaň je tvořena sérií fotografií, jež zachycují známé i neznámé české osobnosti v jejich každodenním prostředí. « Et en plus, je parle français » tak spojuje všechny tyto osobnosti, jež sdílí lásku k francouzštině (a jiným jazykům) a podává tak modernější obraz tohoto jazyka.
 

Rádi byste měli k dispozici naší kampaň a propagovali tak společně s námi francouzský jazyk? Kontaktujte Francouzský institut v Praze a my Vám zašleme podklady společně s podmínkami používání kampaně « Et en plus je parle français ».