Ke čtení

Agora francophone, l’information revitalisée

Stránka Agora francophone je funkční od září roku 2014. Byla vytvořena a nyní je spravována asociací Agora Francophone Internationale, která sdružuje akademické pracovníky a novináře, kterým jsou frankofonie a její hodnoty velmi blízké.

Agora francophone je prezentována jako rozsáhlý přehled frankofonního tisku, který nabízí velký prostor k rozmanitosti myšlenek frankofonních světů. Tato stránka se zabývá právě rozmanitostí, sociální a politickou angažovaností, kreativitou, dynamismem frankofonních míst prostřednictvím vstupů z různých oblastí: společnost, ekonomika, vzdělávání, lidská práva, životní prostředí, věda a výzkum, kulturní rozmanitost.

Chcete-li se dozvědět více o aktuálních událostech ve frankofonních oblastech, stránka nabízí sekci „Mezinárodní frankofonní rok“, kterou spravují místní novináři a akademici. Jedná se o silnou síť sdílení a solidarity. 


Institut vzpomíná

Tento komiks vznikl v rámci Roku komiksu a u příležitosti stého výročí Francouzského institutu v Praze. Jedná se o dvojjazyčný komiks inspirovaný historií Francouzského institutu v Praze. Francouzský velvyslanec v České republice Alexis Dutertre a ředitel Francouzského institutu v Praze Luc Lévy laskavě přispěli úvodními slovy. Autorkou a scenáristkou je Lucie Lomová. Dílo přeložili Benoît Meunier a Tomáš Havel. Kniha vyšla za podpory Francouzského institutu v Paříži.


Poznejte Mezinárodní organizaci Frankofonie díky osobnostem, které poznamenaly její rozvoj.


Objevte díky mimořádnému vydání Mon Quotidien Mezinárodní organizaci Frankofonie a frankofonii přes geografii, společné dějiny a kohezi, kterou vytváří mezi 300 milióny mluvčích.


Incollables

Otestujte si své znalosti o frankofonii pomocí tohoto kvízu Incollables. Naučíte se francouzské výrazy z opačeného konce světa a dozvíte se něco o frankofonní gastronomii!


300 milions de critiques!

Objevte kulturní aktuality z frankofonního prostředí díky pořadu 300 milions de critiques!


Le Dictionnaire des francophones

Objevte slovník, který je svým obsahem jedinečný: le Dictionnaire des francophones. Tento slovník je dostupný v online verzi a obsahuje přes 600 000 termínů a frankofonních výrazů. Jaká je jeho další zvláštnost? Každý uživatel může do slovníku přispět a vložit nový termín či výraz!

K poslechu

RFI musique

Objevit hudební novinky z frankofonního světa a vychutnat si známé písně s francouzskými texty, to vše Vám nabízí RFI Musique. Nová alba, koncerty, pořady, playlisty, mnoho možností, jak uniknout z reality dnešního světa a ponořit se do tónů hudby z celého světa.


Playlist TV5 Monde

Objevte frankofonní umělce díky tomuto seznamu TV5 Monde a vytvořte si ty nejlepší playlisty!


Podcast France Culture

Máte chuť dozvědět se více o frankofonním světě? Tyto podcasty na France Culture jsou stvořeny přímo pro Vás!
 


Grand bien vous fasse

Jaký je náš vztah k francouzskému jazyku? Na to se právě ptá pořad Grand bien vous fasse. Hosté pořadu Vám povypráví své důvody, proč francouzštinu tak milují!


7 milliards de voisins

Chcete znát názor Vašich sousedů ? Pořad 7 milliards de voisins Vám umožní poslechnout si debaty posluchačů frankofonního světa na aktuální témata.

K zhlédnutí
Digitální frankofonní platforma TV5MONDEplus

Tato platforma, která byla spuštěna v září roku 2020, je bezplatná, přístupná po celém světě a částečně má k dispozici titulky v pěti jazycích (francouzština, angličtina, španělština, němčina, arabština). Zpřístupňuje frankofonní kulturu v digitální sféře. Platforma sdružuje audiovizuální obsah poskytovaný veřejnoprávními vysílacími organizacemi spadajících pod pět vlád – společníků TV5MONDE: Francie, Kanada, Québec, Švýcarsko, Valonsko-bruselská federace a také africké programy.

Dostupný obsah je velmi různorodý: seriály, filmy, dokumenty, pořady, programy pro mládež, výuka francouzského jazyka, podcasty (programy poskytla zejména Radio France a RFI), přednášky a audiovizuální programy kulturních institucí (Collège de France, Muséum d’histoire naturelle, …)

Conte moi

Máte chuť cestovat z pohodlí Vašeho domova? Objevte ilustrované příběhy z Maroka, Mauritánie, Senegalu či Francie.


Destination francophonie

Objevte iniciativy, které podporují francouzský jazyk a frankofonii a vydejte se na cesty!


Internationales avec Djaïli Amadou Amal.

27. března ve 12 hodin bude v pořadu Internationales Djaïli Amadou Amal, autorka románu Les Impatientes. Tento román obdržel v roce 2020 cenu Goncourt des Lycéens a je na seznamu děl v soutěži Choix Goncourt v České republice.
 


Poznejte sprostá frankofonní slova a jejich význam.