Program

Noblesa francouzského šansonu / Pocta Jacquesi Brelovi

Zpět na akce
27. 3.
19:30
Rock Café, Praha

Charles Suberville se narodil na břehu Středozemního moře, ale miluje Paříž, kde působil v mnohých pořadech a kabaretech (le Petit Conservatoire de Mireille, le Cabaret de la Montagne, l’Échelle de Jacob…).

Suberville je naturalizovaným Lucemburčanem, přišel do této země shodou okolností na konci 70. let. Rychle navázal velmi specifický, intenzivní a osobní vztah s lucemburským publikem. Jeho vystoupení se vždy setkávají s velkým úspěchem. Ať už na pódiu vystupuje sám nebo s některým z místních divadelních spolků, vždy bude bojovat pro frankofonii.

 

“Je možné mluvit, a nic neříct. Je možné zpívat, a nenechat nic znít. Charles Suberville se rozhodl dát svůj hlas, svůj talent a svoje nadšení do služeb velkých tvůrců. Brel, Ferré, Aragon, Breuzard, ale i Hugo či Dune, Tachan a Caussimon. Výkřiky lásky či revolty, poetické impertinence či mírová poselství, oslava života či výsměch smrti; písně, které zpívá, vybízejí k otázkám. Vkládá do nich celé své srdce a všechnu svou energii, něhu a vášeň. Texty jeho starších kolegů se vznášejí nikoli jako mýdlové bubliny  laciného varieté, ale jako na křídlechx ducha, jež je vlastní určitému francouzskému šansonu.

Je možné mluvit, a nic neříct, anebo zpívat a komunikovat. A v komunikaci souznít. Z každého Subervillova recitálu prýští kouzlo milostné romance mezi zpěvákem a jeho publikem. Romance, jež nás nepřestává dojímat.”

Claude Frisoni, ředitel Centre Culturel de Rencontre de Neumünster

zdarma, rezervace nutná na alena.veliskova@mae.etat.lu